Alternative Tentacles

Kolejna „wielka” niezależna wytwórnia, która ma w swoim katalogu liczną reprezentację sztandarowych przedstawicieli tzw. undergroundu. Co więcej, jej twórcami są muzycy jednej z najważniejszy grup punkrockowych i hardcore’owych w ogóle. Alternative Tentacles ze swoimi zespołami odcisnęli mocne piętno na wszystkim, co kojarzy się dziś ze sceną alternatywną.

Dead Kennedys chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Gdyby nie powstali, dzisiejsza muzyka niezależna wyglądałaby zupełnie inaczej – byłaby znacznie uboższa. A to właśnie muzycy DK – gitarzysta East Bay Raya oraz wokalista Jello Biafra – założyli w 1979 roku w San Francisco Alternative Tentacles.


Pierwszym nagraniem, które ukazało się jako sygnowane nazwą AT, był singel Dead Kennedys „California Über Alles”. Kiedy zdobył popularność, Ray i Biafra zdecydowali się stworzyć znacznie większą firmę, która miała wydawać płyty nie tylko DK, ale i innych przedstawicieli mocnego grania.


Już w 1981 roku ukazała się pierwsza składanka z etykietą AT, zatytułowana „Let Them Eat Jellybeans” i promująca zespoły w dużej mierze związane z wytwórnią. A na niej – oprócz Dead Kennedys ze słynnym „Nazi Punks Fuck Off!” – m.in. Flipper, D.O.A., Black Flag, Bad Brains, Circle Jerks czy Subhumans. Od samych nazw może się zakręcić w głowie. O muzyce już nie wspominając, bo „Let Them Eat...” to prawdziwe eldorado dla najbardziej wymagających i spragnionych radykalnych dźwięków słuchaczy.


Alternative Tentacles rozwijała się dość prężnie – przede wszystkim dzięki zespołom, jakie miała w swoim katalogu, choćby Nomeansno, wspomnianych już D.O.A. czy Alice Donut – i szybko stała się jedną z najważniejszych w USA na rynku niezależnym. Poza albumami z muzyką, AT zaczęła też wydawać płyty z wystąpieniami dotyczącymi polityki i tematów społecznych, np. Jello Biafry i filozofa Noama Chomsky'ego.


Żeby nie było tak różowo, Alternative Tentacles miała również problemy. Całkiem poważne i podobne do tych, z którymi musiał mierzyć się właściciel innego niezależnego „giganta”, czyli Touch and Go Records. W pierwszej połowie 2000 roku Biafra (od połowy lat 80. XX w. został jedynym właścicielem wytwórni) i AT zostali pozwani przez innych członków Dead Kennedys. Sprawa dotyczyła honorariów, praw do nagrań zespołu i do nazwy. Niestety, sprawa zakończyła się niekorzystnie dla Biafry – stanęło na dwustu tysiącach dolarów. Jeszcze w czasie trwania sporu, pod koniec 2002 roku, Alternative Tentacles przeniosła się z San Francisco do Emeryville.


Na zakończenie lista najważniejszych wykonawców (to subiektywny wybór), których płyty ma w katalogu AT: Alice Donut, D.O.A., Jarboe (Swans), Legendary Shack Shakers, Melvins, Neurosis, Nomeansno, Subhumans, T.S.O.L., Victims Family, a także płyty Biafry nagrywane z innymi muzykami – projekty Lard (z Alem Jourgensenem z Ministry) oraz Tumor Circus (z członkami Steel Pole Bath Tub) i albumy: „Last Scream of the Missing Neighbors” (z D.O.A.), „The Sky is Falling and I Want My Mommy” (z Nomeansno).

Oceń artykuł: Zaloguj się, aby móc oceniać zawartość.


Komentarze (0)

Pozostałe artykuły autora

The Jesus Lizard – miłość do pneumatycznego młota

Kiedy pierwszy raz usłyszałem The Jesus Lizard – a było to na początku lat 90. ubiegłego ...

Rock jesus lizard Jesus Lizard The Jesus Lizard

Dischord Records

Waszyngtońska Dischord Records – obok Alternative Tentacles, SST Records, Touch and Go Records, Sub Pop i ...

hardcore Rock Ian MacKaye Dischord Records Dischord

Fucked Up, Got Ambushed, Zipped In… czyli Fugazi!

W notkach o Fugazi zazwyczaj pojawia się określenie post-hardcore. To chyba jasne, dlaczego zdecydowano się na ...

hardcore Fugazi Minor Threat Ian MacKaye Rock

Touch and Go Records

Niezależnych wytwórni płytowych można by wymienić mnóstwo, ale zaledwie kilka z nich – w porywach kilkanaście ...

Rock Touch and Go Touch and Go Records

Roky Erickson i spacer z zombie

„I Walked with a Zombie” to w dorobku Roky'ego Ericksona utwór wyjątkowy. Przebój jedyny w swoim ...

Rock Roky Erickson

Kochanówką między oczy

„Na czarno kwitną roślin końce/ Fioletem pokrywają się drzewa/ Parzy niebieskie słońce/ Róż się z kominów ...

TRYP Kochanówka

Pozostałe artykuły

Nico – historia muzy Andy'ego Warhola

Gwiazda Srebrnej Fabryki Andy’ego Warhola, muza, aktorka, modelka i wokalistka, która razem z zespołem Velvet Underground ...

Rock nico velvet underground lou reed postpunk aleternative folk

Blixa Bargeld – najpiękniejszy człowiek na świecie

O wokaliście Einstürzende Neubauten wiele już napisano. A jednak to wciąż mało. Były gitarzysta Nick Cave ...

Rock postpunk Elektroniczna Industrial einsturzende neubauten

Muzyka

Artykuły użytkowników