Dischord Records

Waszyngtońska Dischord Records – obok Alternative Tentacles, SST Records, Touch and Go Records, Sub Pop i Amphetamine Reptile Records – jest jedną z najważniejszych wytwórni niezależnych. Zakładał ją m.in. Ian MacKaye – postać, której zasług dla hardcore’u i muzyki alternatywnej nie da się łatwo oszacować. Jedno jest pewne – są ogromne. Wystarczy wspomnieć, że współtworzył Minor Threat i Fugazi.

Dischord Records została założona w 1980 roku w Waszyngtonie przez Iana MacKaye'a, Jeffa Nelsona i Nathana Strejceka – wówczas muzyków punk rockowego The Teen Idles. Cel przyświecał im prosty, chcieli wydawać płyty swoje i innych miejscowych zespołów.


Wydawać własne płyty – to była wtedy najważniejsza rzecz, która się działa. Wytwórnia została założona po to, aby wydać singiel Teen Idles. Mieliśmy pieniądze i taśmę, i nikt inny nie mógł tego zrobić, więc zrobiliśmy to sami. Mówiliśmy: pieprzyć, kiedy pieniądze się zwrócą, musimy wydawać także inne zespoły. Koncepcja była taka, aby dokumentować dorobek naszej społeczności, aby utrzymać wydawanie płyt tak długo, jak wszystko to będzie trwać” – opowiadał o początkach Ian MacKaye.


Zanim jednak przyszedł sukces, autorzy projektu – jak to najczęściej z niezależnymi przedsięwzięciami bywa – musieli zmierzyć się z wieloma problemami i sporo napracować. Opłacało się, bo ostatecznie Dischord wyrosła na jedną z najbardziej wpływowych wytwórni niezależnych w USA. Zaczęła się również kojarzyć z określonym brzmieniem, a płyty, które wydawała, charakteryzowały się doskonałą produkcją – to przede wszystkim zasługa Dona Zientary, nadwornego realizatora Dischord.


Dzięki osobom, które stworzyły wytwórnię, a także związanych z nią ludźmi, stała się ona również symbolem bezkompromisowości i wierności ideałom. Jak już przed laty podkreślano, w czasach koniunkturalizmu Dischord pozostał synonimem uczciwości, tolerancji i bezinteresowności, co miało też swój namacalny wymiar i przekładało się np. na ceny płyt.


W swoim katalogu wytwórnia ma m.in.: The Teen Idles, State of Alert, Minor Threat, Government Issue, The Faith, Void, DC Brigade Youth, Iron Cross, Embrace, Rites of Spring, Nation of Ulysses, Scream, Soulside, Gray Matter, Jawbox, Marginal Man, Shudder to Think, Dag Nasty, Lungfish, The Evens i Fugazi.

Oceń artykuł: Zaloguj się, aby móc oceniać zawartość.


Komentarze (0)

Pozostałe artykuły autora

Alternative Tentacles

Kolejna „wielka” niezależna wytwórnia, która ma w swoim katalogu liczną reprezentację sztandarowych przedstawicieli tzw. undergroundu. Co ...

Rock Alternative Tentacles Dead Kennedys Jello Biafra

The Jesus Lizard – miłość do pneumatycznego młota

Kiedy pierwszy raz usłyszałem The Jesus Lizard – a było to na początku lat 90. ubiegłego ...

Rock jesus lizard Jesus Lizard The Jesus Lizard

Fucked Up, Got Ambushed, Zipped In… czyli Fugazi!

W notkach o Fugazi zazwyczaj pojawia się określenie post-hardcore. To chyba jasne, dlaczego zdecydowano się na ...

hardcore Fugazi Minor Threat Ian MacKaye Rock

Touch and Go Records

Niezależnych wytwórni płytowych można by wymienić mnóstwo, ale zaledwie kilka z nich – w porywach kilkanaście ...

Rock Touch and Go Touch and Go Records

Roky Erickson i spacer z zombie

„I Walked with a Zombie” to w dorobku Roky'ego Ericksona utwór wyjątkowy. Przebój jedyny w swoim ...

Rock Roky Erickson

Kochanówką między oczy

„Na czarno kwitną roślin końce/ Fioletem pokrywają się drzewa/ Parzy niebieskie słońce/ Róż się z kominów ...

TRYP Kochanówka

Pozostałe artykuły

Nico – historia muzy Andy'ego Warhola

Gwiazda Srebrnej Fabryki Andy’ego Warhola, muza, aktorka, modelka i wokalistka, która razem z zespołem Velvet Underground ...

Rock nico velvet underground lou reed postpunk aleternative folk

Blixa Bargeld – najpiękniejszy człowiek na świecie

O wokaliście Einstürzende Neubauten wiele już napisano. A jednak to wciąż mało. Były gitarzysta Nick Cave ...

Rock postpunk Elektroniczna Industrial einsturzende neubauten

Muzyka

Artykuły użytkowników