Kochanówką między oczy

„Na czarno kwitną roślin końce/ Fioletem pokrywają się drzewa/ Parzy niebieskie słońce/ Róż się z kominów dobywa” – wykrzykuje na początku „Kochanówki” Marcin Pryt. Jego głos połączony z miażdżącym riffem robią takie wrażenie, że dreszcze pojawiają się same i w żaden sposób nie można nad nimi zapanować. Do samego końca…

Szpital im. Józefa Babińskiego Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łodzi – popularnie znany jako szpital psychiatryczny w Kochanówce – jest jednym z najstarszych i największych szpitali psychiatrycznych w Polsce. Mieści się na obrzeżach Łodzi, na terenie dzielnicy Bałuty. Placówka otwarta w 1902 roku wchodzi obecnie w skład Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej.

W czasie II wojny światowej szpital w „Kochanówce” stał się miejscem zbrodni na chorych w ramach hitlerowskiego programu zabijania niepełnosprawnych i chorych psychicznie, czyli akcji T4. Wojskowa komisja wydała rozporządzenie o tzw. „ewakuacji” chorych. Realizację zbrodni rozpoczęto w połowie marca 1940 roku. Przeprowadziły ją specjalne ekipy SS, wywożąc chorych do lasów w pobliżu Łodzi. Uśmiercano ich spalinami z samochodu – ruchomej komory gazowej, zaaranżowanej jak wóz meblowy. Ogólna liczba zamordowanych podczas niemieckiej okupacji w „Kochanówce” wynosiła 692 osoby, ale można ją szacować na nieco wyższą, gdyż część pacjentów wywieziona była do innych szpitali i ślad po nich zaginął.

Niezwiązany z muzyką wstęp był konieczny, bo bez tych informacji trudno byłoby wyjaśnić, skąd wziął się ten wyjątkowy nastrój, który ma „Kochanówka” łódzkiego zespołu TRYP.

Grupa powstała pod koniec 2008 roku, a założyli ją liderzy łódzkiej sceny alternatywnej: śpiewający poeta Marcin Pryt (19 Wiosen), Kuba Wandachowicz (Cool Kids of Death, N.O.T.) oraz Robert Tuta (Agressiva 69 i N.O.T.). Dwa lata później ukazał się ich debiutancki album. Muzyka tam zawarta to mieszanka – ci, którzy znają wymienionych muzyków, nie będą zaskoczeni – surowego punk rocka, cold wave, minimalu oraz industrialu. Mieszanka naprawdę wybuchowa. Śmiało można powiedzieć, że na polskim – choć nie tylko – rynku muzycznym TRYP to coś ponadprzeciętnego.

Tytułowy numer z „Kochanówki” – bo tak nazywa się płyta – jest mocnym ciosem między oczy. Potężny riff sunie niczym walec, a kiedy dołącza przesterowany wokal, robi się jeszcze potężniej. Nie można oczywiście pominąć słów. Wykrzyczany przez Pryta tekst jego autorstwa nadaje utworowi jakiegoś niezwykłego klimatu. To świat widziany oczami pacjenta oddziału psychiatrycznego – jest w nim coś nierealnego i jednocześnie ascetycznego. Szczególna atmosfera szpitalnej codzienności została ujęta tak wymownie, że słuchając kolejnych wersów można wręcz poczuć to otępienie, w które wprowadzają leki uspokajające oraz powtarzalność czynności:

„Zwolniło się kilka miejsc
W naszym ogrodzie na ławkach
Można posiedzieć, potem się przejść
Zanim nie każą nam wracać

Wibruje w powietrzu dzwonek
Już trzeba do pomieszczeń przejść
I w nich do rana leżeć tak
By nie zakłócić ciszy nocnej”.

Dodatkowo, gdzieś tak w jednej trzeciej prawie pięciominutowej kompozycji, pojawia się fortepian. I robi się jeszcze dziwniej. Dźwięki instrumentu wprowadzają do „Kochanówki” coś majestatycznego. Walec staje się monumentalny i prze dalej ze swoją miażdżącą konsekwencją. W czasie słuchania ciary murowane.

Oceń artykuł: Zaloguj się, aby móc oceniać zawartość.


Komentarze (0)

Pozostałe artykuły autora

Alternative Tentacles

Kolejna „wielka” niezależna wytwórnia, która ma w swoim katalogu liczną reprezentację sztandarowych przedstawicieli tzw. undergroundu. Co ...

Rock Alternative Tentacles Dead Kennedys Jello Biafra

The Jesus Lizard – miłość do pneumatycznego młota

Kiedy pierwszy raz usłyszałem The Jesus Lizard – a było to na początku lat 90. ubiegłego ...

Rock jesus lizard Jesus Lizard The Jesus Lizard

Dischord Records

Waszyngtońska Dischord Records – obok Alternative Tentacles, SST Records, Touch and Go Records, Sub Pop i ...

hardcore Rock Ian MacKaye Dischord Records Dischord

Fucked Up, Got Ambushed, Zipped In… czyli Fugazi!

W notkach o Fugazi zazwyczaj pojawia się określenie post-hardcore. To chyba jasne, dlaczego zdecydowano się na ...

hardcore Fugazi Minor Threat Ian MacKaye Rock

Touch and Go Records

Niezależnych wytwórni płytowych można by wymienić mnóstwo, ale zaledwie kilka z nich – w porywach kilkanaście ...

Rock Touch and Go Touch and Go Records

Roky Erickson i spacer z zombie

„I Walked with a Zombie” to w dorobku Roky'ego Ericksona utwór wyjątkowy. Przebój jedyny w swoim ...

Rock Roky Erickson

Pozostałe artykuły

Nico – historia muzy Andy'ego Warhola

Gwiazda Srebrnej Fabryki Andy’ego Warhola, muza, aktorka, modelka i wokalistka, która razem z zespołem Velvet Underground ...

Rock nico velvet underground lou reed postpunk aleternative folk

Blixa Bargeld – najpiękniejszy człowiek na świecie

O wokaliście Einstürzende Neubauten wiele już napisano. A jednak to wciąż mało. Były gitarzysta Nick Cave ...

Rock postpunk Elektroniczna Industrial einsturzende neubauten

Muzyka

Artykuły użytkowników