Touch and Go Records

Niezależnych wytwórni płytowych można by wymienić mnóstwo, ale zaledwie kilka z nich – w porywach kilkanaście – to te naprawdę znaczące, które na stałe wpisały się w historię alternatywnego grania. Na pewno wśród sztandarowych trzeba wymienić Touch and Go Records. W tej chicagowskiej stajni znalazły się prawdziwe tuzy undergroundowej sceny, kojarzące się z konkretnym brzmieniem, m.in.: Big Black, The Black Heart Procession, Didjits, Girls Against Boys, The Jesus Lizard, Killdozer, Rapeman, Scratch Acid oraz Shellac.

Historia wytwórni sięga samego początku lat 80. XX wieku. Jak podają źródła, w 1979 roku w East Lansing powstał zin Touch and Go, pisany i drukowany przez Tesco Vee (późniejszego lidera zespołu The Meatmen) i Dave'a Stimsona. Zainspirowani zespołem Black Flag, który uruchomił własną wytwórnię, przekształcili zin w Touch and Go Records. W 1981 Dave Stimson odszedł z projektu, a do Vee dołączył Corey Rusk, basista Necros. Wytwórnia rozpoczęła pracę od wydania singli takich grup jak Necros, The Fix, The Meatmen i Negative Approach. W 1982 roku Vee przeprowadził się do Waszyngtonu, a na placu boju pozostał Rusk.


Kluczowy dla projektu okazał się rok 1983. Wtedy to Rusk postanowił opuścić The Necros i skupić się wyłącznie na T&G. Wraz z żoną Lisą przeprowadził się wtedy do Detroit, gdzie zatrudnił Terry'ego Tolkina, który podpisał kontrakty z Butthole Surfers i Virgin Prunes.


Wkrótce małżeństwo jeszcze raz zmieniło siedzibę wytwórni, przenosząc się do Chicago – i tak już zostało. Tam też rozpoczęła się współpraca Touch and Go z muzykiem (Big Black, Rapeman oraz Shellac) oraz producentem Stevem Albinim – prawdziwą legendą sceny alternatywnej (nagrywał m.in. Pixies, Nirvanę, The Jesus Lizard, Jon Spencer Blues Explosion czy PJ Harvey).


Choć wytwórnia rozkwitała, nie najlepiej układało się w życiu prywatnym Rusk’ów – ostatecznie małżeństwo zakończyło się rozwodem. Wszystko spoczęło na barkach Corey’a. Wtedy przyszedł kolejny cios. Butthole Surfers – wówczas zespół już od dawna nagrywał dla kogo innego – złożyli pozew przeciwko Touch and Go. Zażądali większego udziału w zyskach ze sprzedaży swoich płyt nagranych dla wytwórni. I wygrali, a T&G utraciła prawa do wszystkich wydanych albumów Butthole Surfers.


W XXI wiek firma weszła jednak pewnie, a w jej katalogu znalazły się np. epki Yeah Yeah Yeahs czy TV On The Radio. Niestety, po kilku latach niezłej passy nadciągnęły kolejne kłopoty, tym razem zakończone trudną decyzją, aby zawiesić wydawanie nowych zespołów…


Jeśli w ręce wpadnie wam płyta z charakterystycznym logo Touch and Go Records – a wcześniej z nazwą wytwórni, ani nagrywającymi dla nie grupami, nie mieliście styczności – to warto się nią zainteresować. Prawie każda dostarczy intensywnych doznań.

Oceń artykuł: Zaloguj się, aby móc oceniać zawartość.


Komentarze (0)

Pozostałe artykuły autora

The Jesus Lizard – miłość do pneumatycznego młota

Kiedy pierwszy raz usłyszałem The Jesus Lizard – a było to na początku lat 90. ubiegłego ...

Rock jesus lizard Jesus Lizard The Jesus Lizard

Alternative Tentacles

Kolejna „wielka” niezależna wytwórnia, która ma w swoim katalogu liczną reprezentację sztandarowych przedstawicieli tzw. undergroundu. Co ...

Rock Alternative Tentacles Dead Kennedys Jello Biafra

Dischord Records

Waszyngtońska Dischord Records – obok Alternative Tentacles, SST Records, Touch and Go Records, Sub Pop i ...

hardcore Rock Ian MacKaye Dischord Records Dischord

Fucked Up, Got Ambushed, Zipped In… czyli Fugazi!

W notkach o Fugazi zazwyczaj pojawia się określenie post-hardcore. To chyba jasne, dlaczego zdecydowano się na ...

hardcore Fugazi Minor Threat Ian MacKaye Rock

Roky Erickson i spacer z zombie

„I Walked with a Zombie” to w dorobku Roky'ego Ericksona utwór wyjątkowy. Przebój jedyny w swoim ...

Rock Roky Erickson

Kochanówką między oczy

„Na czarno kwitną roślin końce/ Fioletem pokrywają się drzewa/ Parzy niebieskie słońce/ Róż się z kominów ...

TRYP Kochanówka

Pozostałe artykuły

Nico – historia muzy Andy'ego Warhola

Gwiazda Srebrnej Fabryki Andy’ego Warhola, muza, aktorka, modelka i wokalistka, która razem z zespołem Velvet Underground ...

Rock nico velvet underground lou reed postpunk aleternative folk

Blixa Bargeld – najpiękniejszy człowiek na świecie

O wokaliście Einstürzende Neubauten wiele już napisano. A jednak to wciąż mało. Były gitarzysta Nick Cave ...

Rock postpunk Elektroniczna Industrial einsturzende neubauten

Muzyka

Artykuły użytkowników